W jaki sposób stawki mogą pomóc lub zaszkodzić

Farm Bureau opublikowało niedawno dobrze napisany przegląd taryf i ich wpływu na amerykańskie rolnictwo. Farm Bureau jest niezależną, pozarządową, dobrowolną organizacją zarządzaną i reprezentującą bezpartyjne, bezsektorowe i bezsektorowe rodziny rolników i hodowców. Ponieważ migdały i inne orzechy oraz suszone owoce mogą wkrótce zostać dotknięte chorobą, chcielibyśmy podzielić się z Państwem poniższym artykułem. Proszę zauważyć, że wnioski niekoniecznie są naszymi własnymi wnioskami:

Handel, zwłaszcza eksport, ma zasadnicze znaczenie dla amerykańskiego rolnictwa. Jedna czwarta amerykańskich produktów rolnych (według wartości) jest eksportowana. W przypadku niektórych towarów odsetek ten jest jeszcze wyższy.

Credit: USDA FAS    
Dzięki umowom handlowym, które zmniejszyły bariery dla naszego eksportu, amerykańscy rolnicy i hodowcy eksportują więcej (pod względem wartości) niż rolnicy w jakimkolwiek innym kraju. W rzeczywistości Stany Zjednoczone mają nadwyżkę handlową w rolnictwie. Handel produktami rolnymi jest sukcesem Stanów Zjednoczonych. Niestety, ten komercyjny sukces jest zagrożony.
Nasz eksport produktów rolnych – oraz znaczna część dochodów rolników i hodowców z tego tytułu – jest zagrożona na trzech frontach.

Stawki
W ostatnich miesiącach Stany Zjednoczone nałożyły cła na towary i usługi o wartości 79 miliardów dolarów i zaproponowały dodatkowe cła na inne produkty zagraniczne o wartości 702 miliardów dolarów, aby zachęcić głównych partnerów handlowych do rozwiązania długotrwałych problemów handlowych. Chiny i inne kraje, które są ważnymi rynkami dla amerykańskiego rolnictwa, podjęły działania odwetowe, nakładając cła na amerykańskie produkty rolne warte miliardy dolarów.

Amerykańska wieprzowina podlega dodatkowej opłacie celnej w wysokości 50 procent w Chinach i 20 procent w Meksyku.
Owoce są objęte dodatkową taryfą celną w wysokości 25-40 procent w Chinach i 20 procent w Meksyku.
Orzechy podlegają dodatkowym cłom w Chinach w wysokości 25-40 %.
W Chinach wino jest objęte dodatkową taryfą celną w wysokości 15%.
Sery są objęte dodatkowymi stawkami celnymi w wysokości 25 % w Chinach i 20-25 % w Meksyku.
Soja, bawełna, kukurydza, pszenica, wołowina, sorgo i inne produkty rolne podlegają w Chinach dodatkowym stawkom celnym w wysokości 25 %.
Odpowiedzi udzieliły również inne kraje. Od czasu wejścia w życie ceł ceny niektórych amerykańskich produktów rolnych spadły. Do lipca 2017 r. ceny nowej uprawy kukurydzy spadły o ponad 71 centów za buszel (17 procent) w porównaniu z ich szczytem z połowy maja, a ceny nowej uprawy soi spadły o 2,07 dolarów za buszel (20 procent).

Czerwona pszenica ozima Kansas City spadła o prawie 1 USD za buszel (16 procent).
Od początku roku chude wieprzowate z grudnia straciły prawie jedną czwartą swojej wartości – w połowie lipca ceny spadły o 14,90 dolarów za sto kilogramów.
Producenci owoców, orzechów i warzyw odczuwają takie same skutki. W ciągu ostatnich dwóch tygodni czerwca eksport jabłek z Waszyngtonu do Meksyku spadł o około 40% w porównaniu do tego samego okresu rok temu. W czerwcu eksport migdałów spadł w porównaniu z majem, szczególnie do Chin (-48%), Europy Zachodniej (-18%) i Bliskiego Wschodu (-26%). Co gorsza, rolnicy odnotowali również kosztowne opóźnienia w dostawach do Chin, a do pierwszej rundy taryf na produkty takie jak pomarańcze i czereśnie dołączały dodatkowe czasy odprawy celnej.
Producenci zwierząt gospodarskich i produktów mleczarskich odnotowali spadek dochodów spowodowany niepewnością na rynku. Ceny mleka i przetworów mlecznych spadły o ponad 10 proc. między czerwcem a lipcem 2017 roku.
Na początku 2018 r. kontrakty terminowe na chude mięso wieprzowe i żywe bydło straciły 8-10 % swojej wartości z powodu zwiększonej niepewności handlowej. Ponieważ ci rolnicy i hodowcy codziennie sprzedają swoje produkty na rynku, wojna handlowa zniszczyła wpływy gotówkowe z gospodarstw rolnych o wartości miliardów dolarów.
Wielu rolników i hodowców popiera zamiar, jeśli nie metodę, sporu – stworzenia bardziej wyrównanych szans dla Stanów Zjednoczonych i zmniejszenia naszego ogólnego deficytu handlowego, zwłaszcza z Chinami, gdzie deficyt handlowy USA osiągnął w zeszłym roku rekordowy poziom 375 miliardów dolarów. Jednakże szkodzenie eksportowi produktów rolnych poprzez udział w wojnie handlowej grozi regionem, w którym

Credit: USDA FAS    
Credit: USDA FAS